Quantcast
Channel: Várandósság - Lénárd Orsi
Viewing all articles
Browse latest Browse all 27

Hasmenés és kezelése várandósság alatt

$
0
0

A “hasmars” önmagában nem betegség, de ha a hasmenést a várandósság alatt tapasztalod, azonnal bekapcsol benned a vészcsengő. Először is nyugalom, gondoljuk végig, milyen okai lehetnek a hasmenésnek várandósság alatt!

Mit nevezünk hasmenésnek?

Fontos tisztázni hogy mit is nevezünk hasmenésnek, mert sokszor nem is hasmenés az, amit mi annak gondolunk. A hasmenést terhesség alatt is a puha vizes, folyós széklet határozza meg, amely általában naponta háromszor vagy többször fordul elő, és egy-két napnál tovább tart.

Hasmenés a várandósság első trimesztere alatt

Még csak alig pár napja késik a menzeszed, de hasmenésed van? A szervezeted ezzel a tünettel is reagálhat a benne létrejövő új kis életre. 

Kicsit később – mikor már teljesen biztos vagy abban hogy babát vársz – a hasmenéshez társulhat görcsös alhasi fájdalom, ami ebben a korai szakaszban azonnali totális pánikot tud okozni. Ilyenkor mindenki azonnal vetélésre gondol, pedig amíg az alhasi fájdalmat nem kíséri vérzés (ez lehet pecsételő vérzés, barnás pecsételés vagy bővebb vérzés), kismedencei fájdalom, vagy hátfájás, addig valahol máshol kell keresni a problémát.

A hasmenés szerencsére nem túl gyakori a terhesség első trimeszterében, de ennek ellenére előfordulhat, sőt valakit az egész várandósság alatt elkísér. Mindannyian mások vagyunk.

Hasmenés a terhesség második trimeszterében

Rossz hír, de a második trimeszter közepe felé fellépő hasmenés utalhat terhességi cukorbetegségre is. Erre a várandósság 24-28. hetében egy általános diabétesz szűrés fényt deríthet. A jó hír viszont az, hogy az utána betartott diéta hatására a kellemetlen tünetek megszűnnek.

A második trimeszter a kívánósság csúcsidőszaka is, ezért a tej, tejtermék, zsíros, fűszeres ételek, a túl sok – főleg mosatlan – gyümölcs fogyasztása is állhat a hasmenés háttérben. Egy-egy ételfajta túlzott fogyasztása következtében felmerülhet ételintolerancia, vagy allergia is, amelynek tünete lehet a hasmenés.

Érdemes átgondolnod hogy a második trimeszterben megjelenő hasmenésed nem valamilyen étrendkiegészítő, terhesvitamin, vagy egy antibiotikum hatására alakult-e ki? Például a túlzásba vitt magnézium vagy C-vitamin szedése is okozhat ilyen tüneteket.

Hasmenés a várandósság végén, a harmadik trimeszter alatt

A várandósság legvégén – amikor már úgy érzed hogy közeleg az idő -, ezzel a természetes tisztulási folyamattal készül fel a tested a babád érkezésére, vagyis ez már a vajúdás kezdetét jelzi. Tehát ilyenkor akár normálisak is lehetnek a kellemetlen gyomorrontásos tünetek, a hasmenés és a hányás.

A hasmenésről általában

A teljes várandósság ideje alatt sokszor a babával kapcsolják össze a hasmenéses tüneteket, de a várandósság mellett számos más oka is lehet. Általánosságban elmondható, hogy a terhesség alatti fiziológiai és hormonális változások, valamint az immunrendszer legyengülése hatással van a gyomor-bél rendszer működésére. Például különféle pszichoszomatikus betegségek, emésztési zavarok, vagy akár a tavasztól őszig tartó fertőző betegségek is okozhatják.

Egy új baba érkezése mindig nagy változást okoz egy nő és az egész család életében, ami komoly stresszforrás is egyben. A mindennapi problémák miatt is sokszor lehetsz feszült. Így együtt a két probléma pedig nem tesz jót, ilyenkor és a tested hasmenés formájában tiltakozhat a sok megterhelés ellen. Lassíts le, kérj segítséget, csak a legfontosabb dolgokkal foglalkozz, és pihenj!

Igyekszel ügyelni arra hogy ne hízz túl sokat a várandósság alatt és emiatt sok, vagy sokféle mesterséges édesítőszert használsz? Például szorbitot, vagy nyírfacukrot? Ezeknek az anyagoknak a túlzott fogyasztása is okozhat kínzó hasmenést. Ha nem tudod elhagyni az édes ízt, térj át inkább kis mennyiségben a természetes édesítőkre. Próbáld ki például a datolyát! Nem csak egészséges édesítőszer, de napi 6 szem datolya lerövidítheti és megkönnyítheti a szülést

A hasmenés kezelése

  1. A hasmenés kezelésében az alap okokat kell először megtalálni. Ha nem köthető össze a várandóssággal, akkor a legtöbb hasmenés 1-2 napos koplalás és keserű tea ivása után megszűnik. Ezek után 4-5 napig ajánlott a tej, a tejtermékek, a nehéz, fűszeres, zsíros ételek kerülése. Helyette az alma, banán, főtt krumpli, főtt rizs, főtt és párolt hús, gyenge húsleves, keksz, pirítós fogyasztása ajánlott.
  1. Minden esetben fontos a kiszáradás megelőzése! Egy várandós nőnek több folyadékra van szüksége, mint a többi embernek. Hasmenés esetén a kiszáradás elkerülése érdekében koffeinmentes gyümölcs- vagy gyógynövény teát, szűrt gyümölcslevet hígítva, szénsavmentes ásványvizet vagy elektrolit oldatot érdemes inni.
  1. A bélflórára jó hatással vannak a probiotikus készítmények és a fermentált és friss zöldségek, gyümölcsök. Az aktív szén pedig megköti a méreganyagokat, ezzel segíti a gyógyulást.
  1. Egy-egy eseti hasmenés nem jelenthet komolyabb problémát még várandósan sem. Azonban ha a hasmenés nem múlik el pár nap alatt, vérzés vagy láz jelentkezik, mindenképpen orvoshoz kell fordulni!

A fenti felsorolás semmiképp sem minősül orvosi javallatnak. Minden kérdéseddel és egészségügyi gondoddal fordulj a terhesgondozást végző orvoshoz vagy szülésznőhöz!

A hasmenés megelőzése terhesség alatt

Az akut hasmenést a várandósság alatt is az általános higiéniai szabályok betartásával lehet megelőzni.

  • Gondosan mosd meg a gyümölcsöket, a zöldségeket, a húsokat, a halakat és a tenger gyümölcseit.
  • Használj külön vágódeszkát a zöldségeknek-gyümölcsöknek, a húsnak és a halféléknek.
  • Minden használat után gondosan mosogasd el az edényeket, tányérokat, eszközöket, amelyek az étellel bármilyen formában érintkeztek.
  • Gyakran moss kezet amikor hazaérsz. Főzés közben amikor befejezted az egyik fajta ételtípus előkészítését, és áttérsz a másik fajta ételtípus feldolgozására, étkezés előtt, WC használat után, pelenka- vagy betétcsere és a szemetes kiürítése után.
  • Várandósan kifejezetten figyelj arra, hogy ne egyél olyan ételt, ami gyomorrontást okozhat. Ilyenek például a nyers húsok, húskészítmények, a nyers tojást, a nyers vagy félig főtt hal vagy a tenger gyümölcsei. Kerüld a lágy sajtokat, pasztörizálatlan tejet és tejtermékeket, lejárt szavatosságú ételeket és a nem megfelelően mosott gyümölcsöket.
  • Mindig tiszta vizet igyál! Ha a környékeden a víz minősége nem megfelelő, inkább igyál palackozott babavizet. Így a biztonságos a kisbabádnak és neked is!

A <strong>Hasmenés és kezelése várandósság alatt</strong> bejegyzés először Lénárd Orsi -én jelent meg.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 27

Latest Images

Trending Articles